Fra 13. august vil der fremover hver onsdag være Pointdart efter endt træning.

Regler for Pointdart

10 kr for at deltage pr gang.
Pengene går ubeskåret til præmier ved afslutningen af sæsonen
Spilles som doubleturnering hvor man trækker lod før spilstart

Stillingen

4,50E+01
Navn
Samlet point
Deltagede gange
Sejre i puljen
Kvartfinale
Semifinale
Finale
Vundet
100+ lukkere
Hurtigste sæt
180
Snit
9Mikkel21212231434152108 luk17,6666666717,66666667
27Torben24202120
21John N4934211100 luk16,333333330
3Preben448293011963115,4482758615,44827586
25Henning282211140
7Kitti308211910632214,6666666714,66666667
10Jørgen17010161423117#N/A
4Line425254765771114 luk1717
5Wilhelm3852711231021214,2592592614,25925926
6Pølle373243398434115,5416666715,54166667
2Palle46629505166224113 luk16,0689655216,06896552
1Nick4682652365121421818
14Maja141101171114,1#N/A
19Julian634712115,750
18Nicklas8658131117,20
23Mark3723112118,50
8John29518315634516,3888888916,38888889
12Nadja1579193123217,444444440
19Sebastian6345121115,750
26Oskar27211113,50
30Lene15111150
28Steen16121160
11Oliver S16910192422116,9#N/A
13Lasse1519192412116,777777780
15Julijane12181334115,1250
24Casper352621106 luk17,50
17Markus10871235115,428571430
16Oliver12071813311116 luk17,142857140
22Finn4225211125 luk210
28Urban16121160

Point system:

10 point for at deltage
1 point pr puljesejr
2 point for kvartfinale
4 point for semifinale
6 point for finaleplads
8 point for at vinde

Der spilles altid cup, hvor der vil blive seedet efter placering.

For at få point til ranglisten skal man være medlem af klubben, samt betale for deltagelse.

Præmier til slut

1 plads – 30%
2 plads – 20%
3 plads – 10%

Flest højeste lukkere – 5% (gælder over hele sæsonen, 100+ lukkere giver 1 point ekstra)
Flest hurtigste sæt – 5%
Flest deltagede gange – 5%
Flest 180 – 5%
Bedste pointsnit – 5% (gælder for minimum 10 deltagede gange, denne gives til en der ikke har vundet andet)

15% går til finale stævnet (for at deltage til finale stævne skal man have deltaget mindst 10 gange over hele sæsonen)

Ved lighed deles præmiesummen

Sidste års vindere

Error requesting data: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes received